0 212244 1144 Pbx. //, info@kozikoglu.com

||Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler Ürünlerimize Genel Bakış Lineer Ürünler Rulmanlar

İğneli Kafesler

İğneli kafes, tek parça kafes ve iğneler içerir ve çok kompakt, hafif ve maksimum kapasitede konstrüksiyonlar tasarlamak için kullanılır. Sertlik, geometri ve pürüzlülük karakteristiklerine göre işlenmelidirler. İğneler hassas bir şekilde kılavuzlanmıştır, bu sebepten iğne kafesi, temaslı iğnelerden daha yüksek dönme hızlarını karşılayabilir. Küçük ve orta ölçekli motor ve kompresör krank kollarının zorlu koşulları için uygundurlar. Yükler ve yük yönlerinde hızlı değişimlere, yüksek sıcaklıklara ve düşük yağlamaya karşı dayanıklıdırlar. İş makineleri, tarım makineleri, motosikletler, tekstil makineleri, yavru şanzımanlar (PTO) vb. yaygın kullanım alanlarıdır.

İğneli Burçlar

Kompakt ve hafif, çoğunlukla düşük yüklerdeki uygulamalar için kullanılırlar. İğneli burçlar düşük maliyette rulman çözümü sunar; dış bilezik işlenmemiştir, ancak hassas presleme operasyonuyla imal edilmiştir. Yuvarlanma yüzeyinin geometrisi, yuvanın geometrisine de bağlı olduğu unutulmamalıdır. Dış bileziğin düşük kalınlığı sadece sertlik ve yuvarlanma yüzeyi için gerekli pürüzlülüğü sağlar. Mil, yuvarlanma yolu olarak kullanılır. İğneler ve kafes sökülemez. İğneli burçlar, ince dış bilezikleri sayesinde kompakt tasarımlara sığar. Pompa, matkap, dikiş makineleri vb. yaygın kullanım alanlarındandır.

Masif İğneli Rulmanlar

Masif iğneli̇ rulmanlar çoğunlukla ağır yüklerin bulunduğu uygulamalarda kullanılır. Masif bir dış bilezik, iğneler ve bir kafes içerir. Dış bilezikli kafes ve iğneli rulman grupları, omuzlar veya yan plakalar nedeniyle ayrılmazlardır. Mükemmel çalışma hassasiyeti ve yüksek rijitlik sağlarlar. Yüksek hız ve ağır yükler için uygunlardır. Termoform makineleri, plastik enjeksiyon makineleri, paketleme makineleri, kompresörler ve elektrik motorları gibi uygulamalarda masif iğneli rulmanlar yoğun olarak kullanılır.

Ayrılabilir Kafesli Masif İğneli Rulmanlar

Bu versiyonlarla, iç bilezik, dış bilezik ve kafes ayrılabilir, daha fazla montaj seçeneğine imkan sağlar. Dış bilezik, kafes ve iğneli rulman gruplarının eksenel yer değiştirmesini ayarlayamaz, bu nedenle, yatak, kafes ve iğneli rulman grupları şaft veya gövde tarafından yönlendirilecek şekilde monte edilmelidir.

Silindirik Makaralı Rulmanlar

Bu tip rulmanlar oldukça rijit ve yüksek radyal kuvvetleri sönümleyebilecek özelliktedir. Kafesli çeşitler kafessiz çeşitlerden daha yüksek hızlara çıkarlar. Ayrılabilir bileziklerle donatılmışlardır, sıkı boşluklar gerektiğinde bile sökme ve çekme işlemleri kolaydır. SL01, SL02 ve SL04 tipleri önemli radyal kuvvetlere ilave olarak her iki yönde de eksenel yükleri karşılayabilir. Silindirik makaralı rulmanlar demir-çelik sektöründe, hadde merdanelerinde, redüktörlerde, çimento fabrikalarında yaygın olarak kullanılır.

İğneli ve Makaralı Eksenel Rulmanlar

İğneli veya makaralı eksenel rulmanlar sadece bir doğrultuda eksenel kuvvetleri sönümlemek için tasarlanmışlardır. Tek veya çift etkili, eksenel yüklere dayanacak şekilde tasarlanmışlardır. Eksenel rulmanlar ailesi çeşitli ürünlerden oluşur: Kafes ve iğneli rulman grupları, itme pulu, iç bilezik, dış bilezik, tam eksenel rulman. Poliamid ve preslenmiş çelik kafesli tipleri mevcuttur. Medikal uygulamalar, radar cihazları, hasta yatak ve koltuk üniteleri başlıca kullanım alanlarındandır.

Kam Makaraları

Kam makaraları, kam ile minimum temasla kılavuzluk ve doğrusal kılavuzluk sistemleri gerektiren uygulamalarda kullanılır. Kam makarası uygulamaları rulman uygulamalarından çok farklıdır. Kam makaraları bir yuva içine takılmaz ve daha kalın dış bileziği kılavuzluk sağlamak için doğrudan yüzey üzerinde yuvarlanır. Büyük yükleri karşılayabilmek için temaslı iğne modeli, daha yüksek hızları karşılayabilmek için kafesli modeli ve kapasiteyi yükseltmek için çift sıralı modeli bulunmaktadır. Paketleme makineleri, pnömatik ekipmanlar, boru bükme makineleri, kablo çekme makineleri, konveyör bantları vb. yaygın kullanım alanlarındandır.

Kombine Rulmanlar

Uygulamanın, önemli rijidite veya minimum alanla birleşen kuvvetlere direnç gerektirdiği durumlarda, kombine rulman kullanımı fayda sağlar. Rulman tipine bağlı olarak, eksenel kuvvetler bir veya iki yönde sönümlenebilir. Radyal bir yüke dayanacak şekilde radyal bir iğneli rulmandan ve eksenel bir yüke dayanacak şekilde eksenel bilyalı rulman veya iğneli rulmandan oluşurlar. Kombine rulmanlar; metal tel bükme makineleri, takım tezgahları ve kompresörlerde yaygın olarak kullanılır.

Destek Rulmanları

Kalın dış bileziği bir kam paletinde yuvarlanan rulmanlardır. Gereksinimlere bağlı olarak geniş çeşitlilik (yüksek hızlar, ağır yükler, darbeler) sağlar. Yuvarlatılmış makarasıyla palet ile makara arasındaki temas yüzeyine uygulanan kenar yüklerinin azaltılmasını sağlar. İstifleme makineleri, trafo ekipmanları, güç aktarım elemanları, CNC makineleri vb. uygulamalarda yoğun olarak destek rulmanları kullanılır.

Çapraz Makaralı Rulmanlar

Çapraz Makaralı Rulmanlar, makaraları iç ve dış halkalar arasında birbirlerine dik açıda sırayla çaprazlanmış kompakt rulmanlardır. Bu rulmanlar, kızak yolu yüzeyleriyle iç temas kurar ve bu sayede, rulman yükleri nedeniyle elastik deformasyon çok küçüktür. Bunlar, radyal, itme ve moment yükleri gibi yükleri her yönden aynı anda alabilirler. Konik makaralı rulmana ve iki küresel rulmanın birleştirilmesine göre tasarımınızı daha kompakt yaparlar. Bu rulmanlar, kompaktlık, yüksek rijitlik ve yüksek dönme kesinliği gerektiren endüstriyel robotlarda, makine takımlarında, medikal ekipmanlarda, özel uygulamalar için tasarlanmış döner parçalarda yaygın olarak kullanılırlar.

Radyal ve Eksenel Mafsal Rulmanlar

İç ve dış bileziğe sahip bu rulman serisi eksenel ve radyal yükleri karşılayabilmektedir. Bu rulmanların çelik/çelik (yağlama gerektiren) versiyonlu ve çelik / kendinden yağlanan, bakım gerektirmeyen (PTFE + sert krom kaplanmış iç bilezik) versiyonları vardır. Vinçler, hidrolik pistonlar, çimento elek makineleri, tekstil makineleri vb. radyal ve eksenel rulmanların başlıca kullanım alanlarıdır. Radyal ve eksenel mafsal rulmanlar sanayi dilinde dana gözü rulman olarak da adlandırılır.

Mafsallar

Çeşitli uygulamalarınızdaki optimum tasarım ihtiyaçlarınız için mafsalların birçok boy ve tipini seçebilirsiniz. Mafsallar, büyük bir radyal yükü ve iki yönde eksenel yükü eş zamanlı olarak destekleyebilen, kompakt ve kendinden hizalanan küresel burçlardır. Mafsallar, makine takımlarının, tekstil makinelerinin, ambalajlama makinelerinin, otomasyon sistemlerinin kontrol ve bağlantı mekanizmalarında kullanılabilirler. Metrik, inç, dişi ve erkek tipleri mevcuttur. Mafsallara sanayi dilinde rod başı, mafsal kafa gibi isimler de verilir.
SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN!

Sosyal medyada bizden haberdar olmak için aşağıdaki hesaplarımızdan takip edin!

Data1
Tüm hakları saklıdır. Copyright 2016 © Kozikoğlu